ISO Belgelendirme

KOSGEB destekli ISO belgeleri nedir?

KOSGEB, KOBİ’lerin gelişim ve büyüme süreci aşamalarını iyileştirmek adına belgelendirme destekleri vermektedir. Başvuru şartlarını yerine getiren işletmelere ISO sertifikası alabilmeleri için çeşitli destekler vermektedir.

KOSGEB destekli ISO belgeleri hangileri?

KOSGEB destekli ISO belgeleri arasında birbirinden farklı belge ve sertifikalar yer alır. Bunlar arasında ISO 27001, ISO 13485 ve ISO 14001 belgelerini örnek olarak gösterebiliriz. KOSGEB destekli ISO belgeleri arasında yer alan önemli belgelerden biri de ISO 9001 sertifikasıdır. ISO 9001, işletmeler tarafından en çok tercih edilen belgelerden biri olup organizasyonlara kalite yönetim sistemi kurma imkanı sağlar. ISO 9001, ürün ve süreçlerin kalitelerini artırmak ve operasyonel uygulamaların aktifliğini sağlama imkanı verir.

KOSGEB destekli ISO belgelerinin listesi aşağıdaki gibidir:

 • ISO 9001: Kalite ve Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 27001: Bilgi Güvenliği ve Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 13485: Tıbbi Cihaz Kalite Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 14001: Çevre ve Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 45001: İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi

KOSGEB, diğer ISO belgelerinde olduğu gibi ISO 9001 belgesine sahip olmak isteyen işletmelere de destek verir. Böylece KOSGEB Kurumu, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, genel kalite standartlarına kolayca uyum sağlama konusunda teşvik eder.

Destek oranları ne?

KOSGEB, işletmenin konumuna ve hizmet verdiği bölgeye göre %60’a kadar destek sağlamaktadır. Bu oran bazı durumlarda %100’e kadar da yükselmektedir. Daha yüksek oran için TÜRKAK’lı ISO belgelerine başvurmak gerekmektedir. Net rakamlar vermek gerekirse her bir belge için desteklenen belge limitleri şu şekildedir:

 • Alt limit 2,500 TL
 • Üst limit 10,000 TL

Avantajları neler?

KOSGEB destekli ISO belgesi, küçük ve orta ölçekli işletmeler için son derece önemli bir adımdır. ISO Belgesi, işletmelerin uluslararası standartlara uygunluğunu denetleyen önemli bir mekanizmadır. ISO belgelerinin geçerliliği dünyanın her yerinde kanıtlanmıştır. Bu bakımdan belge sahibi olan işletmeler, rakiplerine göre zorlu rekabet koşullarında her zaman daha öndedir.

ISO belgesi, işletme ve KOBİ’lerin kalite yönetim anlayışını geliştirir. ISO belgeli işletmeler;

 • Daha verimli çalışmalar gerçekleştirir.
 • Maliyetlerini düşürür ve daha fazla tasarruf eder.
 • İş hacmini genişletir ve prestijini yükseltir.
 • Müşteri memnuniyeti sağlar ve güven verir.
 • Ulusal ve uluslararası kriterlere uyum sağlar.

Kısaca gelişmekte olan bir işletme için ISO belgelerinin önemi son derece fazladır. KOSGEB destekli ISO kalite belgesi almak ise işletme ve KOBİ’ler maddi destek sağlar.

İşletmeler, ISO belgesi almak için ödemesi gereken miktarı, KOSGEB’den karşılar. Böylece bütçesini korur ve ISO belgesi almak için ayırdığı tutarı, daha farklı projelerde kullanma fırsatına kavuşur.

Son olarak, şunu ifade edebiliriz ki;

ISO belgesi, işletmelerin hem prestijini hem de genel kalite seviyesini yükseltir. Son derece önemli bir kriter olan ISO belgesini KOSGEB yardımı ile almak ise işletmeler daha elverişlidir. Çünkü gelişmekte olan işletme ve KOBİ’ler, KOSGEB desteği ile belge sahibi olarak ciddi bir tasarruf etme imkanına sahip olur.


ISO Belgelendirme Desteği İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır Kopyalanamaz © | Solution Ajans

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
Powered by Estatik
Açık sohbet
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Sana yardım edebilir miyiz?